HİZMETLERİMİZ
Protez ve Seramik Kron

Protezler,dişlerdeki madde kayıplarının ya da diş eksikliklerinin tamamlanması,çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının sağlanması yönünden önem taşır.Aynı zamanda ağızda tüm dişlerin temas halinde ve dengeli yer almaları çiğneme kuvvetinin kontrolünü sağlar. Sabit protez porselen kron-köprü ve türevlerini kapsar. Hareketli protez ise bunların hasta tarafından çıkartılan şeklidir. Tam dişsizlik halinde "Total protez" , kısmi dişsizlik halinde "Parsiyel Protez" ya da halk arasında dendiği gibi kancalı iskelet protez diye de adlandırılır.

Protez Çeşitleri

Sabit Protez:

Hastanın dişlerinin kullanılarak yapıldığı protezdir. Hasta dişleri kesilerek üzerlerine kaplamalar yapılarak kullanılır. Bu kaplamalar özel bir malzeme ile ağızda yapıştırılır. Sabit protez yapılırken ağızdaki bazı dişlerin destek olmak amacıyla küçültülmeleri gerekebilir. Sabit protezler ile çiğneme işlemi daha kolay ve rahat olacaktır. Sabit protezlerde tek kronlar tek dişin kaplanması şeklinde uygulanır. Köprüler ise eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması şeklinde uygulanmaktadır. Sabit protezlerin yapım süresi ortalama       1 hafta -10 gün civarındadır. Hastanın diş hekimine 3-4 seans gitmesi gerekmektedir. 

Kron çeşitleri

* Metal destekli porselen kron
* Zirkon destekli porselen kron
* Empres porselenler
* Porselen laminate

Metal deatekli porselen kron

Dişin her tarafı ufaltılır,ufaltılan dişin üzerine metal ince bir şapka hazırlanır. Bu şapka porselenle örtülür. Metal altyapı tamamen beyaz diş renginde porselenle kaplandığından ağzınızı açtığınızda ya da gülümsediğinizde metal görünmez. Son dönmelerde özellikle ön dişlerde tercih edilmemesinin nedeni alttaki metalin porselende mat biryansıma oluşturması ve alt yapı metalin dişetiyle uyumsuzluğudur.

Zirkonyum destekli porselen kron

Alt yapı olarak metal yerine beyaz renge sahip olan zirkonyum alaşım kullanılır. Zirkonyum kaplamanın en büyük avantajı, ulaştığı yüksek dayanılırlıkla, estetik açıdan da hastaları mutlu eden sonuçlar ortaya çıkmasıdır.
Ağızda çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilen dişlerin çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarının ihtiyaçların ve estetik görüntünün yeniden hastaya kazandırılması amacıyla hazırlanan tüm yapay materyallerdir. Genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda diş ve kemik kaybı meydana gelir.Protezde, kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir. Bu amaçla yitirilen dudak, yanak desteği, konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu ve estetik görüntü geri kazanılır. Eksik yada harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan, gülmeyi unutmuş bireylerin psikolojik açıdan desteklenmesi sağlanır. Protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.Protezlerin en estetik olanı Zirkonyum kaplamalardır.

Empress (full porselen) porselenler

Diş üzerine direk porselen kaplama hazırlanır,porselenin altına farklı materyalden altyapı olmaması estetiği artırır.Genellikle ön dişlerde tercih edilir. Estetik açıdan çok başarılı ama diğer kaplamalara göre kırılmaya daha elverişli bir tedavidir. Full porselenin estetik başarısı ışık geçirme ve yansıtma özelliklerinden gelir. 

Zirkonyum mu Empress mi ? 

Her ikisi de metal alt yapı içermeyen güçlendirilmiş özel porselenler olmalarıyla mükammel estetik ve biyolojik uyum sağlar. Ürtün ışık geçirgenliği ve doğal görünümü nedeniyle empressler ön bölgede kullanılırken,estetik ve yüksek direnç taleplerinin bulunduğu durumlarda zirkonyumlar tercih edilir.

Porselen Laminate

Dişlerin sadece ağız dışından görünen dış yüzeylerini restore etmek amacıyla estetik materyaller kullanılarak yapılan protezlerdir. Estetik amaçla uygulanabilecek restorasyonlar arasında en konservatif yöntemlerden biridir. Çoğunlukla dişte yapılacak preparasyon mine düzeyinde ve çok az miktarda dentin yüzeyinde yapılacağı için hem üstün bir estetik sağlanmış olacak hem de dişin yüzeylerinin doğal yapısı ve diş-dişeti ilişkisi korunmuş olacaktır.
Hareketli Protezler:

Hastanın kendisinin istediği zaman takıp çıkartabildiği protezlerdir. Hareketli protez diş sayısının çok fazla eksik olduğu yerlerde yani protez yapılamayan durumlarda hastaya yapılan protezlerdir. Tam protezler ve yarım protezler olmak üzere Hareketli protezler ikiye ayrılır. Hareketli protezlerin yapım aşaması 6-7 seans sürebilir. Daha sonra hastanın proteze uyumu söz konusudur. Hareketli protez diş sayına bağlıdır. Asla yaşa bağlı değildir. Halk arasında bu protezlerin ileri yaşlarda yapıldığı düşünülür ve yaşla ilişkilendirilir ama bu diş ile ilgilidir. Dişiniz ne kadar çok eksikse ona göre hareketli protez yapılır. Tabi genel olarak diş kayıpları da yaşlandıkça meydana geldiği için daha çok yaşlı kesimde kullanılır.

Total Protezler:

Tüm dişlerin eksik olduğu ağızlara uygulanır.

Parsiyel Protezler:

Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Dişler üzerine gelen tırnaklar ve kancalarla tutuculuk sağlanır.

Hassas Tutuculu Protezler:

Kısmen dişsiz ağızlara uygulanır. Kanca gibi dışardan görünen herhangi bir aparatı olmayan estetik protezlerdir.Uygun diş ve kemik yapısı olan vakalarda hassas tutucuların yerleştirilmesi sayesinde, kroşelerin neden olduğu estetik bozukluk da engellenmiş olur.

Hassas bağlantılı protezlerin avantajları:

- Estetiğin daha iyi olması
- Kullanımın ve de adaptasyonun klasik protezlere göre daha kolay olması
- Tutuculuğun daha iyi olmasıdır.

İmplant Üstü Protezler

Sabit: İmplanttan destek alınarak yapılan köprü veya kronlardır.

Hareketli: Kemik desteği yeterli olmayan ağızlarda tercih edilen implantlardan destek alınarak yapılan total benzeri protezlerdir

Hareketli Protezlerin Temizliği

Plak, yiyecek artığı ve tartar oluşumunun önüne geçebilmek için protezlerinizin günlük temizlik ve bakımı önemlidir. Protez altındaki dokunun sağlığının idamesi, enfeksiyonların önüne geçilmesi için düzenli bakım şarttır. Yemeklerden sonra protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın. Yatmadan önce su, çeşitli diş macunları yada protez bakım ürünleri kullanarak protezinizi fırçalamalısınız. Fırçalama işleminde aşındırıcı tozlar protez yüzeyine zarar vereceği için aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Fırçalama işleminde özel protez fırçaları yada normal diş fırçaları kullanılabilir. Günlük fırçalamayla birlikte özel efervesan protez temizleme tabletleri kullanılarak kimyasal haftalık ptotez bakımı da yapılmalıdır. Tüm bu bakıma rağmen uzun zaman zarfında protez içine işleyen lekeler ve tartarlar ancak diş doktorunuz tarafından ultrasonik araçlarla temizlenebilir ve protezinizin cilası yenilenir. Protezlerinize ilk günkü haliyle uzun süre kullanabilmeniz için, altı ayda bir düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeyi unutmayınız
dentalpark
Atatürk Bulvarı No :30 Hastane Cad. Tekden Hastanesi Yanı
Kayseri / TÜRKİYE
F : + 90 352 221 00 39
info@dentalpark.com.tr
Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Copyright © Dental Park Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 2016   Web tasarım medyatör